Möt Kung Filip, regent på mittens rike.
Han är smart, snabb och målinriktad.
Kalmar FF:s Filip Sachpekadis, 15 år har redan blickarna mot Europa.
Filip Sachpekadis storhet är noterad bland storklubbar utanför Sverige. Han har nyligen varit en vecka hos Manchester City.
- Det var en viktig upplevelse. Jag lärde mig otroligt mycket. Jag var på deras akademi, tränade sju pass och spelade en match. De gjorde en massa tester och så.
Så nu är det England nästa?
- Det vet man inte, om det sker så sker det. Vad jag gör om fem år? Jag vet inte, antingen spelar jag i en klubb i Europa eller i Kalmar FF:s a-lag.
Filip personifierar ett kärleksförhållande till fotbollen. Han höjer på ögonbrynen och ser smått oförstående ut när han får frågan om det finns något bättre än fotboll?
- Nej, verkligen inte. Vad skulle det vara?
Inte sällan står han kvar efter träningar och nöter detaljer. Ofta tränar han själv – även tråkigt jobbiga grejer som kondition, explosiva rusher och andra diverse löpövningar.
- Det måste man ju göra. Det kommer inte av sig självt, säger han.
Kalmar FF blev bara bättre och bättre under Tipselit Cup-turneringen. Inte så konstigt med tanke på att de kom till Jönköping med ett specialkomponerat lag som spelade tillsamman för första gången.
Stommen är hämtad från laget som blev svenska mästare i fjol och i somras vann prestigefyllda Gais Open.
Efter en tight och målrik förlustmatch i fredags mot Helsingborgs IF blev det bara bättre.
- I dag gick det riktigt bra, säger Filip efter söndagens 2-1-seger mot Gais på Rosenlunds IP:s nylagda konstgräs. Vi lärde oss mycket av matchen mot Helsingborg och har rättat till våra misstag.
Han gjorde ett mål mot Gais, totalt två i turneringen, men att göra mål är inte hans huvuduppdrag. Filip Sachpekadis är en klok playmaker som från sin centrala position på mittfältet stå bakom mycket av lagets speluppbyggnad.
Kalmar FF spelar med tyngd och tanke – men också fantasifullt och finurligt. Segrar mot Hammarby 2-1, Gais 2-1 och Halmstad 4-1 skvallrar om att föreningens ungdomar är väldigt konkurrensstarka i matcher mot sina allsvenska konkurrenter.
- Det är jättebra för oss att spela en sån här turnering, vi ser hur vi ligger till och vi skulle definitivt vilja ha mer matcher av den här kalibern, säger tränaren Göran Persson.