Assisterande domarna Rasim Avdic och Andreas Söderqvist, samt huvuddomaren Isak Claesson, gör sig redo för match.
Foto: Albin Wiberg

Domarn dömer

Det svenska elitdomarkollektivet har inte stått sig så starkt internationellt sedan Anders Frisks och Peter Fröjdfeldts dagar. Martin Hansson, Jonas Eriksson och Stefan Johannesson får idel prestigeuppdrag. Under Gothia Tipselit Trophy är det morgondagens elitdomare som håller i pipan.


Mitt under brinnande Gothia Tipselit Trophy, där taggade spelare är beredda att offra liv och lem, eller åtminstone en lilltå, för ett avancemang pågår ett arbete i det tysta. Att verka utan att synas har varit fotbollsdomarkårens devis under många år, men nu skönjer man en förändring.

– Att döma rätt och fel kan alla göra, även de som håller till på läktaren, men att visa upp ett ledarskap som skapar ett lugn och en förtrolighet bland spelarna på planen och ledarna på bänken kräver desto mer, förklarar Nicklas Bengtsson, regioncoach och domarinstruktör på Svenska Fotbollsförbundet.

Parallellt med Gothia Tipselit Trophy pågår nämligen Steg 4-utbildningen för huvuddomare, som samlat 12 stycken rättskipare från hela landet. De som visar goda ledaregenskaper kommer inom en snar framtid att döma matcher i divison I och II.

– Det här är ett perfekt tillfälle för oss att genomföra utbildningen eftersom spelet håller så hög kvalitet, samtidigt som vi har internationella lag i turneringen.

Och det är just där som den stora utmaningen ligger för domartalangerna.

– Svenska spelare på den här nivån brukar sköta sig bra, men flera av de utländska lagen har en annan mentalitet och blir ibland väldigt heta. Den stora utmaningen är lagens bänkar, och hur kommunicerar man och skapar ett lugn när man inte ens talar samma språk? Men jag tycker att domarna har gjort väldigt bra ifrån sig så här långt, konstaterar en nöjd Nicklas Bengtsson.

The ref is right

Swedish football referees haven't been as internationally acclaimed as now in a decade or two. Three of the top names show up in the big games in the big tournaments. During Gothia Tipselit Trophy the next ones are up for a challenge. All the 12 head referees in the tournament are undergoing the Step 4 course to become elite referees.

– Anyone can separate right from wrong, but it takes a certain skill - and a lot of experience - to be a good leader on the pitch, especially when you don't speak the same language as the players and the leaders. The Gothia Tipselit Trophy is a perfect occasion for us, says Nicklas Bengtsson, referee instructor at the Swedish Football Association.





blog comments powered by Disqus
Filip Helander är Månadens Tipselitspelare

Filip Helander är Månadens Tipselitspelare

Filip Helander, Månadens Tipselitspelare i april - just nu spelar han i en av allsvenskans yngsta trupper i ett av Sveriges bästa lag, som har en av landets bästa fotbollsakademier.
Svenska Spel F19-serien

Svenska Spel F19-serien

Senaste resultaten, tabell och kommande matcher i Svenska Spel F19-serien.
Nyhetsbrev

Instagram

Tipselit på Instagram

Tipselitvärlden är full av fotbollsartister, det vet ni. Vi har upptäckt att det finns många fotokonstnärer också. De är grymma på att inspirera, roa och dela sidor av sina fotbollsliv som engagerar på ett skönt sätt.
Certifiering

Certifiering

En svensk modell för att kvalitetssäkra spelar- och ledarutveckling i SEF-klubbarna.