Tipselit Trophy har etablerat sig som en internationell storturnering.
En unik chans för svenska Tipselitspelare att mäta sig mot internationellt motstånd.
24 lag från tio länder fördelade på sex grupper gjorde upp i sammanlagt 61 matcher i årets Tipselit Trophy. Den jämnaste och mest välspelade upplagan hittills.
– Jag tycker att turneringen har blivit en jätteframgång, igen. Det har varit oerhört jämna matcher hela veckan, och det råder ingen tvekan om att grundstandarden på lagen som deltar har höjts, summerade turneringsgeneralen Stefan Lundin efter finalen.
En starkt bidragande orsak är det faktum att alla lag som var planerade att deltaga också kom till start. För svensk talangutveckling har Tipselit Trophy vuxit till en institution och ett ovärderligt tillfälle för svenska Tipselitspelare att prova sina vingar.
– Ta Örebro SK till exempel, som var med för första gången i år. Även om laget inte tog sig till slutspel så har spelarna fått känna på vad det innebär att spela internationell fotboll. Jag tycker dessutom att arrangemanget stabiliserat sig väldigt bra. Att vi har integrerat matchresultaten i Gothia Cup är en detalj som också har stärkt hela arrangemanget, säger Stefan Lundin.
Finns det inget som kan bli bättre?
– Jo, herregud! Bland annat måste vi hitta en lösning som gör att Tipselit Trophy inte krockar med den landslagsturnering som hålls samma tid varje sommar. De svenska lagen drabbas när deras bästa spelare inte är tillgängliga, och det skulle naturligtvis vara intressant att se hur de svenska lagen, med alla spelare tillgängliga, står sig mot lag som Santos Laguna, avslutar en nöjd Stefan Lundin i solskenet på Gamla Ullevi.