Jonas Olsson fick sin grundutbildning i Tipselitprojektet i Landskrona BoIS.
Nu är han landslagsspelare, Premier League-proffs – och den som hjälper de unga killarna i West Bromwich.
- Vi käkar ihop och tränar samtidigt , vi snackar med dem och får dem att känna sig välkomna, säger han.
Jonas Olsson inledde karriären i Landskrona BoIS, flyttade därifrån till holländska NEC Nijmegen år 2003 där han blev kvar i fem år. Sedan 2008 spelar han för Premier League-laget West Bromwich.
Vad har du för minnen och känslor av Tipselit i Landskrona.
- Jag tänker tillbaka till ungdomstiden i Bois med bara fina tankar och varma känslor. BoIS är känt för en väldigt bra ungdomsverksamhet och en klubb som förlitar sig på att producera egna talanger upp i A-truppen. Och den årgången vi hade, 83-84 var en väldigt bra årgång.
Något där i tipselitutbildningen du har nytta av i dag tycker du?
- Ja, all den grunden lades i Tipselit givetvis, speciellt som vi jobbade i Bois med den holländska skolan, vän-med-bollen-filosofin. Det gnuggade vi väldigt mycket och det har jag haft nytta av både i Holland och nu i England,
Hur för du dina erfarenheter vidare till yngre spelare?
- I West Bromwich har de en ungdomsakademi som har sin bas på ett annat ställe, men U-laget är baserat på samma plats som vi i A-laget. Det är tänkt att vi ska träffa dem dagligen, vilket vi gör. Vi käkar middag ihop och är ute på plan samtidigt. Meningen är att övergången ska bli lättare för dem, vi snackar med dem och får dem att känna sig välkomna.